Vad händer vid permittering?

Vad gäller för mig som har blivit permitterad?

Barn vars vårdnadshavare har blivit permitterade har rätt till fritidshem under en månad efter de har blivit permitterade.

Hur blir det med fritidshemsavgiften för mig som är uppsagd eller permitterad?

Du betalar fritidshemsavgiften i ytterligare en månad.

Vad händer om jag får ett jobb?

Om du skulle få ett jobb inom en månad från det att du blivit uppsagd fortsätter ditt barn att gå på fritidshemmet som tidigare. Du behöver då meddela detta till susannel@backatorpsskolan.se så öppnar vi upp ditt barns plats igen.

Vad händer när permitteringen är slut och jag går tillbaka till jobbet?

När din permittering är slut och du går tillbaka till jobbet fortsätter ditt barn att gå på fritidshemmet som tidigare. Du behöver då meddela detta till susannel@backatorpsskolan.se så öppnar vi upp ditt barns plats igen.

Det här inlägget postades i Administration, Ledning. Bokmärk permalänken.